Nyheter

Gleden over å skape og følelsen av å mestre - Bli med på spikkedagen i høstferien!

Tekst om Spikkedagen og bilde av barn som spikker

Avlyst pga. svært dårlige værutsikter!

Vi velger å avlyse lørdagens spikkedag pga. de dårlige utsiktene for været. Det er i skrivende stund meldt 32mm nedbør på lørdag. 

Det blir spikkedag på Naturlekeplassen i år også! Lørdag 4.oktober fra kl. 11.00 til ca. kl. 15.00. Fra ca 8 år og hele veien oppover.
Sted: Naturlekeplassen på Skrim (ved hovedparkeringen Skrim S, vis a vis Skrim Camping)

Påmelding i påmeldingsskjemaet og husk påmeldingsfristen torsdag 2.oktober. NB! Det er begrenset antall plasser på kurset.
Pris kr 200,- pr deltaker som betales ved påmelding. Vipps til #759693 Finnerud Gård. Merk med navn på deltaker.

 

For spørsmål ta kontakt på tlf. 92 47 18 81 eller 90 80 11 50 eller snakk med oss i Skrimkiosken.

Audun Refsahl, vår «Spikkemester», kommer tilbake som instruktør.
Audun har spikket, formet og drevet med skapende sysler helt siden guttedagene og har nå i mange år interessert seg for historisk håndverk fra vikingtid og middelalder. Han er også glad i å reparere og restaurere gamle økser og annet verktøy og er en erfaren veileder i spikkekunsten.

Audun forteller: «Jeg er opptatt av at mine elever skal få en mestringsfølelse, at de skal oppleve og få forståelse av prosessen rundt å skape noe selv, og forhåpentligvis lære hvordan dette kan overføres til andre ting. Jeg tenker også at den eneste måten vi kan oppnå en bærekraftig fremtid er ved at vi kan reparere ting, og at vi streber etter å være handlekraftige individer som kan fikse ting sjøl, og ikke være avhengige av å kjøpe alt mulig rart fra andre. Om jeg kan gi deltagerne én ting, så er det følelsen av å få til.»

Sikkerhet og riktig bruk av verktøy er viktig for gode spikkere, dette vil være i fokus på spikkedagen.
Instruktøren har med verktøy til alle og ideer til hva man kan spikke, og sammen ser vi på hvilke spikkeemner som kan finnes inni et tre, av bjørk, osp, or eller selje.

Spikkedagen foregår utendørs og spikking tar tid. Husk derfor å kle deg varmt og vindtett og ta med sitteunderlag. Nistemat og drikke er også både koselig og viktig. Vi fyrer bål og har en hyggelig dag sammen. Dette er mindfullness i praksis.

Velkommen i Skrim-spikkegjengen lørdag 4.oktober!

Du melder deg på HER